Koronawirus i maseczki antywirusowe

Koronawirus to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2. Przenosi się drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt z zakażonym osobnikiem lub przedmiotami, na których znajdują się jego wydzieliny. Jednym z podstawowych sposobów ochrony przed zakażeniem koronawirusem są maseczki antywirusowe. Maseczki te konstruuje się w taki sposób, aby uniemożliwić przenikanie wirusów do organizmu.

Koronawirus – Jak się chronić?

Maseczki antywirusowe mogą skutecznie chronić przed zakażeniem koronawirusem. Badania naukowe wykazały, że maseczki zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem o około 70%. Maseczki antywirusowe działają poprzez blokowanie cząsteczek wirusa, które przenoszą się drogą kropelkową. Cząsteczki te są zbyt duże, aby mogły przedostać się przez materiał, z którego wykonana jest maska.

Inne środki ostrożności

Oprócz maseczek, przed zakażeniem koronawirusem można się również chronić poprzez:

  • mycie rąk wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund,
  • stosowanie płynu do dezynfekcji rąk,
  • unikanie kontaktu z osobami chorymi,
  • zachowanie dystansu społecznego.
Maseczki antywirusowe

Rodzaje maseczek antywirusowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje maseczek antywirusowych. Najczęściej spotykane są następujące rodzaje maseczek:

  • chirurgiczne – jednorazowe i wykonane są z cienkiego materiału. Zapewniają podstawową ochronę przed cząsteczkami wirusa,
  • maseczki FFP2 – wykonane z grubszego materiału i zapewniają większą ochronę niż maseczki chirurgiczne.  Przeznaczone są dla osób, które pracują w miejscach, gdzie występuje zwiększone ryzyko zakażenia koronawirusem,
  • maseczki FFP3 – maseczki FFP3 są przeznaczone dla osób, które pracują w bezpośrednim kontakcie z osobami chorymi na COVID-19.

Maseczki należy wymieniać co 4 godziny lub częściej, jeśli są wilgotne lub zabrudzone.

Koronawirus okazał się niezwykle niebezpieczny. Noszenie masek bardzo pomogło zmniejszyć jego rozwój. Należy jednak pamiętać, że maseczki nie zapewniają 100% ochrony. Aby zwiększyć ochronę, należy nosić maseczkę w połączeniu z innymi środkami ochrony, takimi jak mycie rąk i unikanie kontaktu z osobami chorymi.